گروه مپنا، نماد خود باوری

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

درباره ما

شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیو مپنا

تکنولوژی طراحی و ساخت تجهیزات کششی حمل و نقل ریلی

گروه مپنا با هدف توسعه زیرساخت‌ها و بومی‌سازی صنعت ریلی ایران و با سرمایه‌گذاری‌های کلان به حیطه حمل و نقل ریلی وارد شد و در سال 1387 ساخت کارخانه مهندسی و ساخت لکوموتیو مپنا را با هدف استقلال در طراحی، مهندسی و تولید لکوموتیوهای باری، مسافری و مانوری شروع کرد. درست بلافاصله بعد از راه‌اندازی خط تولید لکوموتیو مسافری تحت لیسانس زیمنس طی سال‌های 89 و 90 پیشنهادی در راستای ساخت لکوموتیوهای مسافری، باری و مانوری از سمت تیم مهندسی شرکت با عده‌ای از مدیران ارشد مطرح شد و کسب دانش مهندسی این لکوموتیوها از سوی نیروی متخصص داخلی در اولویت‌های گروه مپنا در سال‌های 91 تا 92 قرار گرفت، تا این‌که طی 18 ماه شش دستگاه لکوموتیو تونلی در این شرکت تولید شد و به بهره‌برداری رسید.

 

پس از چندی گروه مپنا در زمینه قطار شهری نیز فعال شد. حضور این گروه در پروژه‌های مترو به سال 1387 و شرکت در مناقصه مترو مشهد و به‌دنبال آن شرکت در مناقصه مونوریل قم در سال 1388 برمی‌گردد. ویژگی‌های مهندسی، مدیریتی و تامین مالی گروه مپنا، مزیتی محسوب می‌شدند که باعث پیشرفت این گروه در حوزه ریلی و ورودش به مناقصه‌های مترو تهران و در نهایت امضای قرارداد خط 6 مترو تهران در سال 1395 شدند.

در حال حاضر چشم‌انداز گروه مپنا در حوزه ریلی توسعه بازار داخلی و استفاده از نیروهای متخصص بومی برای طراحی و ساخت تجهیزات ریلی است. این گروه همزمان با رشد صنعت حمل و نقل ریلی کشور، برای ورود به بازارهای خارجی برنامه‌ریزی می‌کند.

325

میلیون دلار حجم قراردادها

525

نفر پرسنل متخصص

55

پروژه عظیم و ملی

20

سال تجربه در صنعت ریلی

شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیو مپنا

اعضای هیئت مدیره

محمدمهدی اسلامی

مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره

علی امام

رئیس هیئت مدیره

شهرام کریمی

شهرام کریمی

عضو هیئت مدیره

حسین قماشی

عضو هیئت مدیره

سید کوروش برارثانی

عضو هیئت مدیره

چشم انداز

ما تا سال ۱۴۰۴:

به عنوان رهبر بازار ایران در تولید و بازسازی باکیفیت انواع لکوموتیوها با تمرکز بر ایجاد خودکفایی در برآورده‌سازی نیاز سالانه کشور، شناخته خواهیم شد.

ماموریت

ما به عنوان یکی از شرکت های بخش ریلی گروه مپنا، در راستای تکمیل زنجیره ارزش کسب و کار ریلی،
ارتقای رقابت پذیری گروه مپنا و حفظ ارزش پایدار برای ذی‌نفعان از طریق فعالیتهای طراحی و مهندسی، تامین،
تولید و بازسازی، و فروش در صنعت ریلی ایفای نقش می‌نماییم.

شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیو مپنا

خـط مشـی سیستم مدیریت یکپارچه

بنیانگذاری صنعتی ملی در سطح جهانی و تلاش بی و قفه در جهت رسیدن به سازمانی نوآور، کارآمد و پویا در زمینه طراحی، مهندسی و ساخت، مونتاژ و راه اندازی، خدمات پس از فروش و نگهداری و تعمیرات انواع محصولات ریلی افتخار شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیو  مپنا می باشد.   ما براین باوریم که توسعه  پایدار سازمان جز با تعهد عینی و نگاه علمی به  صیانت از محیط زیست و سلامت انسان ها  و حفظ منافع   تمامی   ذینفعان  ،  بالاخص  کارکنان    و نیز تضمین رضایت مشتریان   میسر نیست ،  بدین منظور  استقرار سیستم  مدیریت   یکپارچه  کیفیت،    محیط زیست     و     ایمنی و    بهداشت  شغلی  مبتنی  بر     استانداردهای  ISO ۹۰۰۱:۲۰۱۵ ،ISO/TS ۲۲۱۶۳:۲۰۱۷ ، ISO ۱۴۰۰۱:۲۰۱۵ وISO ۴۵۰۰۱:۲۰۱۸  را به عنوان راهی مطمئن برگزیده و تمامی   تلاش خویش را با تاکید بر اهداف راهبردی ذیل، بکار می گیریم:

 • رعایت کلیه استانداردهای ملی و بین المللی در زمینه  مهندسی ، ساخت  و تعمیرات انواع وسایل نقلیه ریلی
 • تامین دائمی نیازهای مشتریان به عنوان اصل اولیه کسب و کار
 • تحویل به موقع محصول با بالاترین درجه از قابلیت اطمینان، کیفیت و ایمنی، مطابق با مقررات ایمنی راه اهن، نیاز مشتری و الزامات درون سازمانی
 • توسعه و نگهداشت کارکنان بعنوان ارزشمند ترین سرمایه سازمان
 • پیشگیری از خطا وکاهش خرابی درکل زنجیره  تامین
 • توسعه بومی سازی و ساخت داخل
 • توسعه سهم بازار و افزایش بهره وری و درآمدزایی
 • تعهد به انطباق و رعایت قوانین و مقررات و سایر الزامات مرتبط با ایمنی، بهداشت و محیط زیست
 • پیشگیری از مصدومیت، بیماری و نیز جلوگیری از ایجاد  و انتقال هر نوع آلودگی
 • تقویت فرهنگ رعایت ایمنی و بهداشت و توجه به محیط زیست با جلب مشارکت و مشورت کارکنان در امور مربوط به حوزه HSE
 • بهینه سازی مصرف منابع طبیعی و مدیریت مناسب پسماندها و انرژی
 • بهبود مداوم عملکردهای ایمنی، بهداشتی و محیط زیستی سازمان و سطح کیفی  و ایمنی محصولات


 از تمامی همکاران انتظار دارم ضمن توجه و درک عمیق سیاست‌ها و مفاد این خط مشی و برنامه های پشتیبان با بهره‌گیری منابع مورد نیاز، حداکثر تلاش خود را برای دستیابی به اهداف به کار گیرند.
 

محمد مهدی اسلامی اصفهانی
مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره
شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیومپنا

شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیو مپنا

تاریخچه

با توجه به سیاست های گروه مپنا مبنی بر لزوم تشکیل یک تشکیلات مستقل و توانمند برای اجرای موضوعات مرتبط در صنعت ریلی و با عنایت به ابلاغ مصوبه شورای اقتصاد، شرکت صنایع ریلی مپنا (سهامی خاص) با مشارکت ۸۰ درصد گروه مپنا و ۲۰ درصد راه آهن جمهوری اسلامی ایران  در تاریخ ۱۳۸۵/۸/۲۰ تحت شماره ۲۸۳۲۰۹ در اداره ثبت شرکت ها ثبت گردید. در تاریخ ۱۳۸۶/۳/۳۰ طبق مصوبه مجمع عمومی فوق العاده کلیه ۲۰ درصد سهام شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران به مدیریت پروژه های نیروگاهی(مپنا) انتقال یافته و در نتیجه مدیریت پروژه های نیروگاهی(مپنا) مالک سهام شرکت صنایع ریلی مپنا گردید و در تاریخ ۱۳۸۶/۱۲/۱۵  به نام شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیو مپنا تغییر نام یافت. همچنین به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۱۳۹۴/۳/۲۷، حمل و نقل جاده‌ای به موضوع فعالیت شرکت اضافه گردید.1385/8/20
ثبت شرکت
تاسیس شرکت

با توجه به سیاست های گروه مپنا مبنی بر لزوم تشکیل یک تشکیلات مستقل و توانمند برای اجرای موضوعات مرتبط در صنعت ریلی و با عنایت به ابلاغ مصوبه شورای اقتصاد، شرکت صنایع ریلی مپنا (سهامی خاص) با مشارکت ۸۰ درصد گروه مپنا و ۲۰ درصد راه آهن جمهوری اسلامی ایران  در تاریخ ۱۳۸۵/۸/۲۰ تحت شماره ۲۸۳۲۰۹ در اداره ثبت شرکت ها ثبت گردید.

1386/6/30
انتقال سهام
انتقال سهام به مپنا

در تاریخ ۱۳۸۶/۳/۳۰ طبق مصوبه مجمع عمومی فوق العاده کلیه ۲۰ درصد سهام شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران به مدیریت پروژه های نیروگاهی(مپنا) انتقال یافته و در نتیجه مدیریت پروژه های نیروگاهی(مپنا) مالک سهام شرکت صنایع ریلی مپنا گردید

1386/12/15
تغییر نام
تغییر نام شرکت

در تاریخ ۱۳۸۶/۱۲/۱۵  به نام شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیو مپنا تغییر نام یافت

1394/3/27
افزایش حوزه خدمات
افزایش حوزه خدمات شرکت به خدمات جاده ای

به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۱۳۹۴/۳/۲۷، حمل و نقل جاده‌ای به موضوع فعالیت شرکت اضافه گردید

پیمایش به بالا